Дата: 23 Дек 2022
Разходка след преяждане
Ако на празника сте стояли до късно, хапвайки и пийвайки, не ставайте на сутринта с мисълта за закуската. Онова, което да направите, е да облекчите положението си като се раздвижите преди хранене.
„Разходката ще ви помогне да изчистите ума си. И ако се изпотите, можете да отделите някои химикали и малки количества сол, като същевременно увеличите притока на кръв към мозъка“, казва Шеймс и добавя, че една кратка разходка е чудесна и за изгаряне на калориите.
Ако не сте в настроение за разходка, Гудсън има няколко алтернативни предложения за раздвижване на тялото след обилно хранене. Като например да слезете и се качите по стълбите до вашия етаж. Или да отидете до някой магазин, за да напазарувате, което също ще ви се отрази ободряващо.
Мазни храни – какво да направите след преяждане с тях?
Факт: Дори едно преяждане е зле за организма ни
Какво да правите след преяждане през уикенда
Започнете следващата сутрин с балансирана закуска
Едно от нещата, които можете да направите на следващия ден, след като малко прекалите с храненето, е да се уверите, че започвате деня си със здравословна, балансирана закуска.
„Денят след преяждане започнете със закуска, богата на протеини и фибри, за да настроите кръвната си захар в правилната посока“, казва Гудсън.
Малко зеленчуци в чинията след преяждане
Ако сте яли какво ли не, на другия ден трябва да внимавате какво слагате в чинията си. Някои храни, богати на антиоксиданти, пълни с фибри зеленчуци, ще помогнат на тялото ви да се почувства по-добре. „Фибрите в зеленчуците помагат за изтласкването на отпадъците и токсините от дебелото черво, като ви помагат да отидете до тоалетната. Това ще ви накара да се почувствате по-леко“, обяснява Лакатос.
В много зеленчуци има антиоксиданти, които нормализират чревната флора след прекомерното похапване на храни, повишаващи възпалението като сладки, мазни или пък преработени.
Да сравним тренировките с храненето
За да дам още един красноречив пример – представи си че прекараш един цял ден тренирайки, изгаряйки калории и оставайки постоянно в движение и под натоварване, като зайче от реклама за батерии… А след това спреш и изключиш всякаква физическа активност от ежедневнието си за месец.
Все пак – бъди отговорен!
Казаното до тук трябва да те успокои, но все пак не е причина напълно да зарежеш целта си, режима и програмата си през празничния период, да слееш дните от Бъдни вечер до Нова година и да ги превърнеш в 10-дневен маратон по надяждане… С резултатите от това ще ти е доста по-трудно да се пребориш впоследствие.
Да, можеш спокойно да похапнеш във всеки от празничните дни, но през останалото време – остани активен, не прекъсвай с тренировките или друга твоя обичайна физическа активност и хапвай умерено и отговорно.
А ако се познаваш добре и мислиш, че си от хората, които лесно превръщат 1 ден отклонение в седмица, а седмицата – в месец – твоя е отговорността да си наложиш определени граници, които да спазваш, дори и в празничните дни.
А ако можеш да избегнеш преяждането изцяло, без да се чувстваш ощетен, това би било чудесно.
Целта на статията не е да ти каже, че преяждането е хубаво или нормално – защото не е такова. Целта й е по-скоро да те успокои, за да си прекараш по-добре, но и да избегнеш евентуални грешки впоследствие, ако се опиташ да „поправиш“ случилото се.
Какво да правиш ако преядеш?
Ако ти се случи да направиш подобен „разпускащ ден“ (било то с повод или без) и прекалиш с храната – не е нужно да правиш нещо допълнително, за да компенсираш или наваксаш. Не е нужно да ограничаваш рязко храната си или да променяш обичайния си начин на хранене – в много случаи това дори би задълбочило проблема, вместо да го реши.
Не, след ден на празнично похапване е достатъчно просто да продължиш напред, с обичайния си хранителен режим и с редовна физическа активност – тренировки, спорт по избор или просто ежедневни разходки. Това е всичко.
Когато то е инцидентно, а не повтарящо се действие – не е нужно се ограничаваш и да живееш в страх от последствията на преяждането. Човек трябва да се наслаждава на живота и понякога това означава да хапне повечко или по-вредна храна.
Не всеки ден е празник и не всеки ден трябва да се храним така – но когато имаме повод или нужда, от време на време, можем да си позволим това удоволствие, без да се чувстваме виновни!
В заключение…
Така че през предстоящите празници можеш спокойно да се насладиш на празничната храна и да споделиш пълноценно момента със семейството и приятелите си. Няма нищо страшно, стига през останалото време да останеш отговорен и активен.
Остави мнение/коментар
Все още няма коментари